BOWLS: Shannon celebrating after being selected for England
The Northampton & District bowler has won a place in the 12-strong squad for the series, which will be held on October 13 and 14 at Newport IBC in South Wales
England has entered two teams in the event, which will consist of a singles, pairs, triples and fours for each team.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSwift is a travelling reserve for her team, which also includes Ajay Morphett of Egerton Park IBC, Bexhill-on-Sea, Joseph Vandepeer of Oyster IBC, Kent, Matthew Bell of Scarborough IBC, Danielle Wild of Spalding IBC and Devon Cooper of Riverain IBC, Herts.
Swift has had success in the past few months, winning the NBYDS Pairs, the Women’s County Fours, and qualifying for the National Championships in the National Fours.
Ladies squad is named for Berkshire friendly
THE following ladies have been selected to represent Northants Ladies in a friendly against Berkshire at at Woodley BC in Woodley on Friday (1.30pm).
Travel is by coach picking up at Kettering Leisure Village at 10am and Billing Road in Northampton at 10.30am.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: Marion Mackie, Kettering Lodge BC/Pat Starsmore, Kettering Lodge BC/Celia Morris, Kingsthorpe BC/Di Brumwell, Kingsthorpe BC
Rink 2: Maggie Edwards, Kingsthorpe BC/Dawn Owen, Desborough Town BC/Jill Welch, Heyford BC/Brenda Bishop, Kingsthorpe BC
Rink 3: Trish Basford, Geddington & Newton BC/Denise Carlin, Desborough Town BC/Val Betts, Higham Ferrers Town BC/Barbara Haseldine, Finedon Town BC
Rink 4: Debbie Cox, Finedon Town BC/Margaret Cave, Thrapston BC/Liz Keeney, Corby Seagrave House BC/Hilary Sharpe, Kingsthorpe BC
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 5: Marlene Armitage, Wellingborough BC/Audrey Height, Kettering Lodge BC/Wilma Walker, Corby Forest BC/Sharon Tansley, Kingsthorpe BC
Rink 6: Velda Cooper, Irchester BC/Sian Hughes-Jones, Kettering Lodge BC/Eleanor Winters, Corby Forest BC/Alison Dring, Burton Latimer Town BC
Reserves: Wen Hill, Desborough Town BC/Jo Johns, Geddington & Newton BC/Sandra Mawson, Kingsthorpe BC
Reeve readies squad for Middleton Cup
NORTHANTS Men have started the new outdoor season in earnest, with manager Phil Reeve holding a Middleton Cup trial last Saturday at Kingsthorpe BC.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdIn glorious sunny weather, he was able to see 40 players in action, all bidding for a place in his team.
The trial was of five rinks versus five rinks, with each rink having a marker to judge the players’ performance, and in addition to many regular Middleton Cup players, on show were a number of emerging players, such as Simon Coles of Northampton Express and Dave Jones of Abington.
Following the trial, the following players have been selected for a Middleton Cup practice match against Oxfordshire BA to be played this Saturday (May 12) at Oxford City & County BC in Oxford (2pm).
Included in the squad is a player of proven ability from Cumbria, who has just moved to the county – Gavin Taylor, This match gives Reeve another opportunity to look at more players who did not play in the trial.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: Chris Gray, Burton Latimer Town BC/Simon Cole, Northampton Express BC/Gavin Taylor, Northampton Express/Darren Childs, Northampton West End BC
Rink 2: David Iddles, Kingsthorpe BC/Andy Burrows, Oundle BC/Ben Sharpe, Kingsthorpe BC/Andrew Manton, Kingsthorpe BC
Rink 3: Malcolm Paul, Corby Forest BC/Michael Moulton, Heyford BC/Matt Pownall, Burton Latimer Town BC/Vernon Gearey, Kingsthorpe BC
Rink 4: David Walker, Northampton West End BC/Alan Dunkley, Abington BC/Alan Ashby, Northampton West End BC/Chris Bland, Northampton Express BC
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 5: David Love, Wellingborough BC/John Freeman, Abington BC/Jonathan Brown, Abington BC/Roger Tansley, Kingsthorpe BC
Rink 6: Tony O’Leary, Abington BC/Mick Spear, Kingsthorpe BC/Richard Lemon, Northampton Express BC/John Haines, Desborough Town BC
Reserves: Ashley Linnell, Northampton West End BC/Neil Rolfe, Kingsthorpe BC/Tom Wellburn, Kingsthorpe BC
Northants name team to face Oxfordshire
THE following players have been selected to represent the Northants Men in a friendly against Oxfordshire next Tuesday (May 15) at Brackley BC in (2pm).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 1: Colin Barnes, Abington BC/John Chester, Executive/Tim Robinson, Retired Police BA/Richard Somerton, Executive
Rink 2: Alan Ashby, Northampton West End BC/John Davies, Brackley BC/Peter Kitchener, Irchester BC/John Church, Executive
Rink 3: Don Scott, Brackley BC/David Francis, Bugbrooke BC/Geoff Hayter, Bugbrooke BC/Terry James, Thrapston BC
Rink 4: Stuart Lowe, Brackley BC/Bob Brogden, Northampton Express BC/Bob Tingle, Kettering Midland Band BC/Geoff Hunt, Wellingborough BC
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 5: Peter Court, Brackley BC/A.N Other/Paul Green, Northampton Express BC/Michael Moulton, Heyford BC
Rink 6: Dave Lovell, Irchester BC/Tony Warren, Northampton Express BC/Keith Thatcher, Rushden Town BC/Malc Mattinson, Thrapston BC
Reserve; Laurie Harrison, Executive
Latest results
LATEST results from national competitions.
Inter-Club Two Fours: Preliminary round: Northampton Express BC A beat Abington BC A 40-19.
Rink details as follows, Express names first:
Rink 1: Rob White, Ian Bland, Wayne Stanley & Dominic Graham 19 shots – Phil Boseley, Reg Jones, Peter Kneeshaw & Mick Taylor 10 shots
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: Neil Rolfe, Richard White, Simon Coles & Chris Bland 21 shots – Alan Mann, Bill Roberts, Trevor Aston & Peter Milburn 9 shots
Mixed Pairs preliminary round: Connor Cinato & partner, Kingsthorpe BC beat Emma Exley & partner, Burton Latimer Town BC 21-17; Michael Moulton & partner, Heyford BC given walkover by Chris Bland & partner, Northampton Express BC